Komputerowe metody obliczania sieci gazowych (symulacja statyczna i dynamiczna, optymalizacja statyczna i dynamiczna, hydraulika sieci, systemy sterowania sieciami (SCADA))

Badania symulacyjne krajowej sieci przesyłowej.
Przedmiotem badań była sieć przesyłowa wysokiego ciśnienia eksploatowana przez OGP Gaz System S.A. składająca się 13422 km gazociągów, 1345 stacji redukcyjnych pierwszego stopnia, 16 tłoczni oraz 34 węzłów systemowych. Gaz do sieci dostarczany jest w 6 punktach (import) oraz z 44 Ąródeł krajowych w tym 6 magazynów oraz z Odazotowni gazu w Odolanowie. Badania obejmowały analizę możliwości przepustowych krajowej sieci przesyłowej dla obciążeń przewidywanych w latach 2010 oraz 2020. Rezultatem badań symulacyjnych jest zlokalizowanie „wąskich gardeł” wraz z proponowanymi działaniami inwestycyjnymi w celu ich likwidacji.


Krajowa sieć przesyłowa gazu ziemnego wysokometanowego

Badania właściwości hydraulicznych sieci dystrybucyjnych.
Zespół opracował autorskie pakiety oprogramowania do symulacji sieci, które są szeroko stosowane w przemyśle. Pakiety symulacyjne mogą być stosowane do wspomagania projektowania i rozbudowy sieci płynowych oraz do nadzorowania bieżącej eksploatacji. Podczas projektowania i rozbudowy sieci można obliczyć wiele wariantów projektu i świadomie wybrać rozwiązanie spełniające kryteria techniczne i ekonomiczne.


Algorytmy optymalizacji dynamicznej gazowych sieci przesyłowych.
Prace obejmują opracowanie algorytmu optymalnego sterowania siecią gazową wysokociśnieniową przy założeniu, że funkcją celu jest zużycie paliwa przez agregaty napędzające sprężarki.


Zastosowanie algorytmów programowania dyskretnego do optymalizacji średnic sieci gazociągów.
Opracowano metodę całkowicie dyskretną pozwalającą na poruszanie się wyłącznie w przestrzeni zdefiniowanej przez dostępne komercyjnie średnice rur. Analiza porównawcza pozwala stwierdzić, że zaproponowana metoda, pozwala na osiągnięcie lepszych wyników niż przy pomocy istniejących metod doboru średnic.

Przepływy nieizotermiczne w gazociągach.
Celem prac było ustalenie w jakich wypadkach można wykorzystać model izotermiczny do symulacji przepływu gazu w gazociągu, oraz jaki model nieizotermiczny należy stosować w przypadku konieczności uwzględnienia zmiennej temperatury gazu. Analizowane są zagadnienia wymiany ciepła między gazem a otoczeniem, szczególnie możliwość zastosowania jednowymiarowego, osiowo-symetrycznego nieustalonego modelu wymiany ciepła.


Zagadnienia modelowania pęknięcia gazociągu.
Badania dotyczyły teoretycznego opisu zjawisk towarzyszących pęknięciu gazociągu i ich rozwiązań numerycznych. Istotą problemu było zbadanie, w jaki sposób pęknięcie gazociągu wpływa na zmiany parametrów przepływu w sieci gazowej.


Czwartek, 21 Listopada 2024