Laboratorium pomiarów przepływu
W laboratorium znajduje się stanowisko do sprawdzania gazomierzy turbinowych. Sprawdzanie gazomierzy polega na porównaniu ich wskazań ze wskazaniami gazomierzy wzorcowych. Rolę wzorców przepływu (etalonów) pełnią dwa gazomierze turbinowe G250, G40 oraz cztery dysze Venturiego o przepływie krytycznym z gardzielą walcową dla przepływów 10, 8, 6 i 5 m³/h. Zakres pomiarowy stanowiska wynosi 5 ÷ 400 m³/h.
Wszystkie przyrządy pomiarowe posiadają świadectwa wzorcowania wydane przez uprawnioną jednostkę administracji miar. Ponadto laboratorium wyposażone jest w dwa gazomierze turbinowe G40 i G250 pełniące rolę przeciw-wzorców. Posiadają one świadectwa wzorcowania Głównego Urzędu Miar. Przeciw-wzorce służą do okresowej kontroli zainstalowanych na stanowisku pomiarowym etalonów G40 i G250.
W grudniu 2005 roku laboratorium zostało poddane ekspertyzie Głównego Urzędu Miar w wyniku której stwierdzono możliwość prowadzenia kontroli metrologicznej gazomierzy turbinowych w laboratorium. W planach jest otwarcie punktu legalizacyjnego pod kontrolą Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie.
Laboratorium Języków Programowania oraz Grafiki Komputerowej i Systemów GIS
Wyposażenie:
- sprzęt:
- lokalna siec komputerowa: 13 stanowisk + server
- oprogramowanie:
- SimNet SSGas,
- SimNet TSGas,
- SimNet SSHeat,
- OptNet SSC,
- GateCycle 6.1,
- Delphi 10.1,
- Lazarus 1.6,
- AutoCAD 2017,
- Matlab 2016b,
- MapInfo 6.5,
- ArcView GIS 9.2,
- QGIS 2.18,
- Sykal
- GoldSim Monte Carlo Simulation Software
W Laboratorium prowadzone są zajęcia dydaktyczne z podstaw programowania w językach Delphi/C++ i Fortran. Daje to podstawy do komputerowej implementacji metod numerycznych i algorytmów stosowanych w symulacji i optymalizacji sieci płynowych, które studenci poznają podczas wykładów.
Zajęcia dydaktyczne z kreślenia rysunków technicznych w programie AutoCAD, (2D i 3D) są przygotowaniem do wykorzystania tej technologii w projektach przejściowych i dyplomowych oraz na zajęciach z Komputerowych Metod Wspomagania Projektowania.
W ramach zastosowania technologii GIS do zarządzania sieciami płynowymi, w Laboratorium prowadzone są zajęcia projektowania i eksploatacji baz danych z wykorzystaniem programu Ms Access (SQL,OQL) oraz zajęcia z projektowania i eksploatacji aplikacji w systemie MapInfo. W trakcie zajęć projektowych wykonuje się m.in. projekt (z wykorzystaniem UML) i implementację (w MS Access i MapInfo) bazy danych dla potrzeb ewidencji (paszportyzacja) sieci gazowej z wykorzystaniem danych topograficznych. Aplikacja ta umożliwia dokonywanie przykładowych analiz z wykorzystaniem środków oferowanych przez System Zarządzania Bazy Danych oraz moduły analizy przestrzennej MapInfo.
W laboratorium realizuje się proces przygotowania map cyfrowych terenu z opisem obiektów sieci komunalnych w standardowych bazach danych.
Laboratorium Systemów Dyspozytorskich
W laboratorium znajduje się system dyspozytorski zbudowany w oparciu o TelWin® pakiet oprogramowania z grupy SCADA. W skład systemu wchodzą następujące elementy będące źródłem danych dla systemu:
- Zdalnie nastawny reduktor firmy RMG
- Sterownik PLC z panelem do wizualizacji firmy Schneider Electric
- Korektory objętości firmy Common i Plum
- Przetworniki pomiarowe (ciśnienia, temperatury, różnicy ciśnień)
System TelWin jest skonfigurowany w taki sposób, że studenci w laboratorium komputerowym, w sali 105, mogą tworzyć własne konfiguracje systemu typu klient-serwer, które pobierają dane z serwera TelWin umieszczonego w sali 121. Daje to możliwości pracy na działającym on-line systemie.
System dyspozytorski TG8000 All-In-One kompatybilny z systemem pracującym w Gaz-System S.A. Umożliwia on transmisje danych w czasie rzeczywistym z Regionalnego Ośrodka Przesyłu gazu w Rembelszczyźnie do Zakładu Inżynierii Gazownictwa. System umożliwia wizualizacje i archiwizacje parametrów (ciśnienie, przepływ, temperatura) sieci wysokiego ciśnienia Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. Oddział w Rembelszczyźnie.
W Laboratorium Systemów Dyspozytorskich przy Zakładzie Inżynierii Gazownictwa zainstalowany jest system dyspozytorski tzw. SCADA (akronim języka ang. Supervisory Control and Data Acquiaition) marki Telegyr.
System przeznaczony jest do monitorowania i sterowania sieciami gazowniczymi przesyłowymi i rozdzielczymi, sieciami ciepłowniczymi i elektroenergetyki. System zainstalowany w Laboratorium stanowi odmianę tzw. "all in one" podstawowej wersji systemu Telegyr. Zapewnia ona realizację wszystkich funkcji monitorowania i sterowania podstawowego systemu, natomiast całe oprogramowanie instalowane jest na jednym komputerze pracującym w środowisku Windows.
Struktura logiczna systemu obejmuje:
- serwer sieci rozległej WAN,
- serwer SCADA,
- serwer Bazy Danych Archiwalnych,
- serwer aplikacji.
Serwer WAN realizuje transmisję danych do i z podobnych systemów dyspozytorskich na różnych poziomach hierarchii. System zainstalowany w Laboratorium ma możliwość pobierania danych o ruchu systemu gazowniczego z Regionalnej Dyspozycji Gazem, w czasie rzeczywistym.
Serwer SCADA realizuje transmisję danych ze stacji pomiarowych telemechaniki, przeliczników natężenia przepływu oraz sterowników procesowych, w tym zainstalowanych w Laboratorium. Serwer udostępnia dane klientom (operatorom systemu), zgodnie z przydzielonymi uprawnieniami oraz programom użytkowym.
Serwer Bazy Danych Archiwalnych służy do przechowywania danych pomiarowych przekazywanych przez serwer SCADA, po ich selekcji i odpowiednim przetworzeniu.
Serwer aplikacji umożliwia użytkownikowi pisanie własnych programów wykorzystujących dane dostarczane przez serwer SCADA i zgromadzone w Bazie Danych Archiwalnych
System all in one udostępnia operatorowi szeroki zakres funkcji monitorowania i sterowania oraz ich konfigurowania odpowiednio do wymagań operatora i nadzorowanej sieci.
Dzięki połączeniu z Regionalną Dyspozycją Gazem, słuchacze mają możliwość praktycznego zapoznania się z pracą służby dyspozytorskiej oraz zapoznania się z funkcjami systemu dyspozytorskiego w oparciu o rzeczywiste dane.